Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Przyczepa Airstream – legenda na kempingu

Oto legendarna przyczepa kempingowa Airstream o aerodynamicznym kształcie. Co prawda wygląda jak schron przeciwatomowy z lat 60. albo łódź podwodna z czasów wojny na Pacyfiku, którą przerobiono na domek na kółkach, ale jej konstrukcja miała na celu poprawę wytrzymałości i zmniejszenie oporu powietrza.

Przyczepa kempingowa Airstream Flying Cloud 1954


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Wally Byam miał sen. O wolności. Śnił o lekkich przyczepach kempingowych, które będą przecinać powietrze i smagane wiatrem przedzierać się przez pustkowia Ameryki. Zaokrąglone i stabilne. O samonośnej strukturze. Takie, które łatwo jest holować. I w których można mieszkać w komfortowych warunkach, bo ich wnętrze jest w każdym calu zagospodarowane. Tak narodził się Airstream – oryginalna przyczepa kempingowa nazywana przez niektórych aluminiową tubą.

Dach przyczepy kempingowej Airstream Flying Cloud 1954

Przyczepa kempingowa Airstream Flying Cloud

Okazało się, że podobny sen miało tysiące amerykańskich rodzin. Dzięki Wally’emu i jego przyczepie kempingowej mogło ziścić się ich marzenie o wygodnym podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych.

Początki były ciężkie. Wally Merle Byam pierwszą przyczepę zbudował w 1927 roku i była ona oparta na podwoziu Forda T. Składała się głównie z płótna i sklejki. Wally na tym nie poprzestał. Eksperymentował z kolejnymi modelami. Konstruował je dla sąsiadów, a także tworzył instrukcje ich budowy.

W 1935 roku pomysłowy Amerykanin przejął firmę Bowlus-Teller Trailer Company, która również produkowała przyczepy kempingowe. Jej poprzedni właściciel był konstruktorem lotniczym i w swojej pracy inspirował się lotnictwem. Willy udoskonalił jego pomysły (jego motto brzmiało: „Nie róbmy zmian, udoskonalajmy”) i od tego czasu datuje się oryginalny design Airstream i ich opływowy kształt, który przetrwał niemal po dziś dzień.

Ewolucja przyczep kempingowych Airstream

Willy poszukiwał optymalnych rozwiązań dla swojej przyczepy. We Francji odkrył kompaktową lodówkę Dometic, którą wykorzystał wyposażając kuchnię, opracował podgrzewacz do wody, po raz pierwszy wprowadził porcelanowe umywalki i funkcjonalne meble, które można było łatwo demontować. Stosowane przez niego materiały wykończeniowe odznaczały się wysoką jakością.

Współczesne przyczepy Airstream prezentują się w środku bardzo okazale:

Wnętrze przyczepy kempingowej Airstream

Wnętrze przyczepy Airstream

Przyczepy Airstream można spotkać na całym świecie, a firma ma status kultowej. Najbardziej cenione są te retro sprzed kilkudziesięciu lat. Najnowsze i najbardziej luksusowe modele osiągają wysoką cenę i mogą kosztować nawet 140 000 dolarów.

Przyczepy kempingowe Airstream

Jedną z takich przyczep w swoim programie prezentuje Jay Leno:

Źródła: airstream.com, polskicaravaning.pl


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze