Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Triumph TR4 – oryginalny wóz policyjny

Zapomnijcie o policyjnych supersamochodach z Dubaju! O Ferrari FF, Lamborghini Aventador, a nawet o Bugatti Veyron, które dołączyło ostatnio do policyjnej floty. Może i są to wyjątkowe i dopracowane w każdym szczególe auta, ale czegoś im brakuje. Należą do najdroższych pojazdów na świecie, ale reprezentują głównie przepych i blichtr. Nie posiadają tego, co jest nieuchwytne i trudne do wyrażenia, a co mieści się w słowie ‘imponderabilia’. To ‘coś’ ma w sobie policyjny Triumph TR4, który w latach 60. był dumą komisariatu miasteczka Southend-on-Sea w południowo-wschodniej Anglii.

5


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Ten niezwykły policyjny radiowóz pracował na dwie zmiany. Podobno zdarzyło mu się, jak głosi legenda, przemierzyć 1000 mil w tydzień. Był całkiem szybki, wyciągał prawie 180 km/h i z początku nie miał pasów bezpieczeństwa. Posiadał za to radio brytyjskiej firmy Pye, skalibrowany prędkościomierz, trąbki, syrenę, ręcznie sterowane lampy i znak stopu na bagażniku.

1

Auto wycofano ze służby w 1970 roku. Przez kilkanaście kolejnych lat samochód miał kilku właścicieli, którzy nie przywiązywali wagi do jego wyglądu i podupadającego stanu technicznego. W 1991 Triumph trafił ostatecznie do osoby, która zdecydowała się przywrócić mu dawny blask, zachowując przy tym policyjne emblematy.

2

3

4

Teraz znowu trafia na aukcję. Jego cena wyjściowa to 40 000 funtów.

***

Triumph TR4 był produkowany w latach 1961-1965 i jest następcą TR3:

1961-triumph-tr3-overdrive-10f-front-red-exterior

W stosunku do swojego poprzednika w TR4 zastosowano kilka zmian m.in. wypoziomowano górną krawędź drzwi, niżej osadzono lampy, pozbyto się ceratowych kurtyn, a we wnętrzu schowano szyby podnoszone korbką. Zachowano jednak chromowane zderzaki i charakterystyczne wybrzuszenie na drzwiach. Pod maską auto miało czterocylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 2138 ccm. Konstrukcja silnika pozwalała się dość łatwo modyfikować i zwiększenie mocy ze 105 KM do nawet 200 KM nie nastręczało wielu kłopotów. Samochód często był użytkowany z sukcesami na torach wyścigowych.

Źródło: dailymail.co.uk, http://klassikauto.pl


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze