Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Pagoda dla bogaczy

Napisać o niej tylko, że jest piękna, to tak, jakby powiedzieć, że Salma Hayek jest z twarzy podobna zupełnie do nikogo, ma mały biust i zero seksapilu. Jest to oczywista nieprawda. W tym miesiącu skończyła 50 lat (Hayek jest 3 lata młodsza), ale czas działa na jej korzyść. I wzrost wartości. Jeśli ktoś z was waha się jeszcze, czy inwestować w złoto, kolejnego Kossaka, a może w ziemię pod Grójcem, to prezentowane auto rozwiązuje ten dylemat. Podobno są kolekcjonerzy samochodów na świecie, którzy żyją z jedną nerką. Drugą oddali za dobrze utrzymany egzemplarz Mercedesa 230 SL zwanego Pagodą.

7


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Swoją oryginalną nazwę auto zawdzięcza charakterystycznemu dachowi, który nawiązuje do zadaszeń świątyń na Dalekim Wschodzie. Za tym projektem stoi francuski designer Paul Bracq.

4

11

Dwumiejscowy roadster, znany jako Mercedes W 113, okazał się objawieniem na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 1963 roku. Wyróżniający się elegancją, komfortem i niezłymi osiągami samochód skupił na sobie całą uwagę. Zastosowano w nim wiele rozwiązań związanych z bezpieczeństwem m.in. przednie i tylne kontrolowane strefy zgniotu, usztywniono kabinę pasażerską i wprowadzono opcjonalnie pasy bezpieczeństwa. Wklęsły dach zapewniał tez większą stabilność przy stosunkowo niewielkim ciężarze (od 1300 kg do 1466 kg w zależności od modelu).

5

2

Kilka lat później angielski kierowca Formuły 1, Sir Stirling Moss, powie o nim, że nie pamięta auta, którym jazda sprawiałaby mu większą przyjemność, wyjąwszy samochody rajdowe.

9

6

W ciągu 8 lat produkcji Pagoda ewoluowała technicznie, udoskonalano silnik i skrzynię biegów, ale nadwozie pozostało bez zmian. Produkcję Pagody zakończono w 1971 roku (od 1963 roku powstały 3 modele: 230 SL, 250SL i ostatni wariant 280 SL w 1968), a licznik wypuszczonych z fabryki aut zatrzymał się na 48 912 samochodach.

8

Szkic niemieckiego stylisty aut Friedricha Geigera:

71927_10151503171231670_813026489_n

Pagoda na filmach:

Co sądzicie o tym wozie?

Źródło: http://www5.mercedes-benz.com/en/


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze