Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

O crash testach nietypowo – część 3

Dziś będzie o dwóch crash testach, które, w odróżnieniu od przykładów przedstawionych w części 1 i 2, spełniają wszelkie normy i zalecenia komisji zajmujących się badaniami bezpieczeństwa pojazdów. Ich nietypowość polega właśnie na pojazdach, które biorą w nich udział. Chociaż w przypadku drugiego uczestnika crash testu właściwym słowem będzie ‘statek powietrzny’.

Autobus kontra ściana

W 2007 roku miał miejsce crash test autobusu 2000 MCI 102EL3. Kilka szybkoobrotowych kamer rejestrowało wydarzenia w środku pojazdu. Gdyby nie było to kontrolowane uderzenie, to tytuł poniższego filmu mógłby brzmieć tak samo jak pewien stary kryminał Joe Alexa – ‘Powiem wam jak zginął’. Na szczęście to tylko crash test. Na nieszczęście – autobusów podobnych do tego na filmie, jeździ po naszych drogach całkiem sporo.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Crash test Boeinga 727

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jakie miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze w przypadku awaryjnego lądowania? To pytanie, na które między innymi spróbowali odpowiedzieć sobie amerykańscy eksperci od bezpieczeństwa. W tym celu dokonali pierwszego w historii, w pełni kontrolowanego, crash testu samolotu Boeing 727 na pustyni w Meksyku.

Wnioski? (uwaga spoiler! Nie czytaj dalej, jeśli zamierzasz obejrzeć film w całości).

Po pierwsze – lepiej nie zajmować miejsca w kokpicie pilotów. Strefa zgniotu drastycznie wpływa na pogorszenie samopoczucia.

Po drugie – pierwsze rzędy również nie należą do najbezpieczniejszych. Przy odrobinie szczęścia (tej bliskiej trafienia szóstki w Lotto) można wyjść cało, jeśli zajęło się miejsce w tylnej części samolotu. Pod warunkiem, że urwane koło nie zadziała jak gilotyna i nie pozbawi nas wcześniej głowy.

Po trzecie – każda sytuacja jest inna i z jednego kontrolowanego rozbicia samolotu wniosków wyciągać nie można.

 

Źródło: youtube


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze