Twój blog motoryzacyjny

Pociąg drogowy Volvo

O bezpieczeństwie na drodze nigdy za wiele. Być może słyszeliście o testach bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym przeprowadzonych przez Volvo w ramach europejskiego programu Sartre (Safe Trains for the Environment). Temat ten co jakiś czas powraca, informacje są aktualizowane, a w sieci pojawiają się nowe wizualizacje. Nie brakuje też burzliwych dyskusji na forach zarówno zwolenników, jak i przeciwników całego pomysłu. Przypominamy go w skrócie.

Pomysł jest prostu i sprowadza się do zautomatyzowanego procesu poruszania się na drodze w tak zwanej kolumnie. Pojazd wiodący (prowadzony przez zawodowego kierowcę) przejmuje elektroniczną kontrolę nad samochodami, które zdecydują się przystąpić do kolumny. Pozwala to kierowcom odpocząć podczas jazdy, zagrać w chińczyka z rodziną, a nawet się zdrzemnąć. Przede wszystkim jednak wpływa na płynne poruszanie się i bezpieczeństwo na drodze. Przynajmniej tak twierdzą testujący ten system specjaliści z Volvo.

Sam pomysł nie jest taki nowatorski jakby mogło się wydawać. Amerykanie pod koniec lat 90. testowali podobne rozwiązania w San Diego. Perspektywa wolnych rąk za kółkiem może też trochę przerażać. Oddawanie kontroli nad pojazdem komuś innemu również. Pytań i wątpliwości jest zresztą więcej. Być może taki system to ciekawa opcja na długie trasy i sprawdzi się w krajach, w których infrastruktura drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Pożyjemy, zobaczymy.

Obejrzyjcie krótką wizualizację całego pomysłu:

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze