Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Poduszka powietrzna a bezpieczeństwo kierowcy

Pierwsze testy z samochodem wyposażonym w poduszkę powietrzną przeprowadził Ford w 1971 roku. Jednak pierwszym powszechnie dostępnym autem z poduszką powietrzną był ogromny krążownik szos – Oldsmobile Toronado. W kolejnych latach były to Buick i Cadillac. Amerykanie zachłysnęli się tak bardzo tym wynalazkiem, że nawet w filmach fabularnych tego okresu był on szeroko eksponowany:


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Od tamtych pionierskich czasów sporo się zmieniło. Poduszka powietrzna to standard i ‘oczywista oczywistość’ i można by metaforycznie napisać, że dziki zachód na polu bezpieczeństwa kierowcy – przynajmniej w przypadku airbagów – został zdobyty i  w jakimś stopniu opanowany.

Niedawno Krajowy Zarząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w USA (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) przedstawił dość ciekawy test pokazujący jak niebezpieczne dla kierowcy może być wystrzelenie poduszki powietrznej, która była zamontowana z nieoryginalnych komponentów. Według NHTSA zdarza się to najczęściej w samochodach, które już uczestniczyły kiedyś w wypadku, a w miejsce wystrzelonej poduszki wstawiono jej podróbkę lub wadliwie przeprowadzono sam montaż.

Co prawda, nie sposób oszacować, ile takich wypadków z tego powodu zdarza się co roku na świecie, niemniej jednak sam test jest poruszający i daje do myślenia. Nie posądzając NHTSA o ukryty lobbing na rzecz firm zajmujących się produkcją airbagów prezentujemy go poniżej. Zerknijcie:

 

Źródło: autoblog.com, inventors.about.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze